Minden családtagnak egyenlő joga van az odatartozásra, bűntetlenül senkit nem lehet kizárni, kitagadni vagy elfelejteni. Ha valakinek sérül az odatartozás joga, a családi lelkiismeret hatására egy másik családtag fogja helyettesíteni a kirekesztettet, úgyszólván jóvátételként, nehéz sorsának vagy nehéz érzéseinek átvételével, megismétlésével. A kizárások általában a kizárt személyhez vagy sorsához kapcsolódó nehéz érzések (fájdalom, szégyen, harag…) következtében keletkeznek.
Példák a kizárásra:
Kizárt családtagok:
- valaki bűncselekményt követ el, elzüllik, alkoholista, drogfüggő lesz (fekete bárány), családja gyakran tudomást sem akar venni a létezéséről, mert szégyelli és/vagy haragszik rá
- Spontán vetélés, halvaszületés vagy korán meghalt gyermek esetén gyakori, hogy a szülők a fájdalom miatt nem beszélnek a gyermekről, sokszor elgyászolni sem tudják. Egy ekkora veszteség nagyon megterheli a párkapcsolatot is, nehéz a jó kapcsolatot megőrizni.
- Abortusz esetén a fentiek mellé még szégyen és bűntudat is társul.
- Örökbe adott gyermekekről szintén gyakran nem beszélnek
- Talán meglepő, de a szülők előző fontos kapcsolata/házassága is a családi rendszerhez tartozik, különösen, ha abból gyermek is fogant (féltestvér). Ha én apám/anyám második házasságából származom, akkor csak úgy születhettem meg, hogy az első házasság véget ért, az első férj/ feleség veszteségét el kell ismerni, mert ez az „életem ára”.
- Házasságtörő kapcsolatból fogant gyermek és annak másik szülője– szégyen, bűntudat (a hűtlen fél részéről), valamint fájdalom, harag (a megcsalt félnél)
- Kapcsolat megszakadása miatt esetleg az apa nem is szerez tudomást születendő gyermekéről, lehetősége sincs a gyermek életében apaként részt venni – kizárt apa
Kizárt sorsok:
- bármi, amit túl fájdalmas, és/vagy szégyenletes ezért inkább nem beszélünk róla
- valakivel nemi erőszak történik – az érintettben és családjában szégyen és fájdalom
- családtag homoszexualitása, a „normalitástól” való eltérése
- családtag elmebetegsége, függősége, deviáns viselkedése
- családtag börtönbüntetése, bűncselekmény elkövetése
A kizárás speciális esete: Elveszett ikertestvérek
A kizárás ilyenkor nem tudatos, hiszen nem is tudunk a létezésükről. A családállítások tapasztalata szerint nagyon sok magzat élete nem egyedül indul, azonban az embriók egy része néhány nap vagy hét után elhal. Hihetetlen, de a túlélő magzatban maradnak erről nem tudatos emlékek, amelyek nagyon erős hatással vannak későbbi életére. Mivel veszteségéről nincs tudatos ismerete, nem tudja azt feldolgozni, elgyászolni.
Elhalt magzatra utal, ha a várandósság alatt görcs, vérezgetés jelentkezik (az elhalt magzat így távozik a méhből). Előfordul, hogy a túlélő a testében hordozza ikertestvérét (dermoid cisztának nevezik orvosi nyelven – egy olyan képződmény a beteg testében, ami például fogakat, hajszálakat tartalmaz). Az elhalt magzatok a méhlepénybe is beágyazódhatnak. Nehéz szülést, túlhordást, császármetszést okozhat, hogy a születendő gyermek nem akar elválni halott ikertestvérétől ill. ami belőle az anyaméhben megmaradt.
Ikervesztés tünetei (néhány a sok közül)
- Állandó bűntudat
- Állandó hiányérzet, félemberség
- Depresszió, halálvágy
- Kettő helyett eszik
- Balkezesség
- Tárgyakat nem tudja elengedni
- Döntési nehézségek
- Önszabotázs: „Ha Te nem élhetsz, én sem érdemlem meg, hogy (jól) éljek.”
Ki tartozik még a családrendszerhez?
Olyan emberek, akik bár nem vérszerinti rokonok, de sorsuk valamilyen életfontosságú dologban kapcsolódott családunk tagjaihoz, ezért a család rendszerében több generációra szóló nyomot hagytak. Példák a családállításon tapasztaltak alapján:
- Orosz katona, aki megerőszakolta a nagymamát
- Nagypapa katonatársa/ hadifogolytársa, aki ott halt meg mellette, miközben a nagypapa túlélte, különösen, ha épp azért áldozta életét, hogy a nagypapa megmenekülhessen
- A holokauszt áldozata, aki a nagymama mellett vesztette életét, de a nagymama megmenekült.
- A repülőgép pilótája, amely lebombázta a dédipapa házát (és családját)
- A bába, aki a dédimama gyermekét segítette világra és felelős a gyermek haláláért
- Családtag ellen elkövetett életellenes bűncselekmény tettese
- Családtag által elkövetett bűncselekmény áldozata
- Családtag felelőssége halálos balesetben:
- Objektív felelősség: valóban ő okozta
- Szubjektív felelősség: A mozdonyvezető is viseli a terhet, hogy közreműködésével meghalt a vonat elé ugrott öngyilkosjelölt, annak ellenére, hogy esélye sem volt elkerülni a balesetet.
- Valaki túlél egy olyan életveszélyes helyzetet, amikor mellette emberek meghalnak (repülőgép szerencsétlenség, egyéb baleset, földrengés, tűzvész…) – nagyon erős a túlélők bűntudata az áldozatokkal szemben, annak ellenére, hogy nem felelősek a halálukért